Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Na Ministerstvu kultury se krade? Nic nového pod sluncem

19. 06. 2020 15:04:33
Před patnácti lety jsem sedával na předzahrádce kavárny proti Nosticovu paláci, kde sídlí darmožroutská instituce, zdánlivě pohroužená do klidu, jako přezimující termitiště.

O Ministerstvu kultury jsem tenkrát věděl jen, že platy zaměstnanců činily 75mil. /tenkrát!/, zatímco na podporu profesionálních divadel, orchestrů a pěveckých souborů zbývalo dohromady 17 mil. Na kulturu obecně šlo tehdy necelé procento HDP, tato oblast byla na okraji zájmu politiků, čímž jsme výrazně zaostali třeba za Francií, jejíž podpora například kinematografie byla vždy velmi výrazná.

V životě by mě nenapadlo, že z toho „mála“ od státu by mohly nějaké peníze odtékat do něčích kapes, jak se to provalilo nyní, s Jankem Kroupou otevřenou kauzou „pijavic“ na MK, kdy v rámci IT zakázky na digitalizaci fondu českého kulturního dědictví Czechiana šlo o vytunelování jedné milardy! Pánbůh s námi a zlý pryč...

Když tehdy ve zmíněných dřevních časech tvůrce požádal o nějaký filmový grant, pokud to neměl „ošéfováno“, bylo mu málem s nářkem sděleno /pokud se s ním vůbec bavili/, že love nejsou, pod heslem „vem z dlaně chlup, když na ní nic není“. To ovšem neplatilo například pro nejmenovaného předsedu grantové komise, který sám sobě přiděloval nemalé částky, s tím že při hlasování, prý aby neovlivňoval, „chodil za dveře“.

Ale to byly tenkrát jenom směšné, ve srovnání s dneškem neporovnatelné tunelíčky. Ostatně, vždyť tam přece tehdy bedlivě dohlížel nad pořádkem ministr Víťa Jandák, bez debaty znamenitý charakterní herec a rovněž příkladný politický charakter.

Dlužno připomenout, že o funkci ministra se neúspěšně ucházel i F.R. Čech, který prohlásil, že jeho eventuální ministerský předchůdce, Pavel Dostál, byl „takový náš král kultury a já jsem jeho korunní princ“. A dodával: „Rád bych pokračoval v Pavlově práci. Nevím sice, co měl na ministerstvou rozděláno, ale dokončil bych to po něm.“

Jeden poslanec to komentoval, že Ringovu kandidaturu by podporoval, s tím, že bychom vlastně vyměnili jednoho klauna, totiž Dostála /ať je mu země lehká/, za druhého. Zvítězil však Víťa, který už při natáčení Tankového praporu před štábem prohlásil, že v naší zemi bude jednou prezidentem. Nato mu kameraman namítl, že by si musel jako hlava státu nechat poněkud esteticky vylepšit obličej, už kvůli známkám na dopis. Ale to je přece hovadina, nahlíženo nynějšími hradními měřítky...

Ale vraťme se k pfinanční /jak psali V+W/ záležitosti. Peníze na kulturu odtékaly z Nosticova paláce na zmanipulované zakázky proudem, ovšem jen směrem k vyvoleným /amici del padrino/. Něco mi o tom prozradil Josef, za komunistické hrůzovlády jeden z bývalých ředitelů Barrandova, který si tam na stará kolena přivydělával jako ostraha. Byl zvídavý a z někdejší profese plukovníka vnitra byl o všem dění v novodobém Pentagonu kultury dobře informovaný.

Jen tak na okraj: Když kdysi odcházel do penze, dali mu vybrat mezi funkcí uměleckého šéfa u filmu, nebo ředitele pražského velkopodniku ovoce a zeleniny. Ptal jsem se ho, proč nevzal radši mnohem lukrativnější zeleninu, a on odpověděl upřímně: „Víš, ty kluku, já měl tak rád českej film.“

A taky mi nabídl, že kdyby bylo nejhůř, a já se k těm grantům na biják nedostal, dohodí mi flek u ostrahy. „Lehká práce,“ liboval si, „ráno se sejdem, rozleje se rum. Obchůzka po baráku, zchrupnem si na služebně, obchůzka a zase rum.“

Vedle slušného platu i slušivá uniforma, včetně bot.

Napadlo mě naivně, že bych to vzal, a mohl se tak pokusit narušit to prohnilé ministerstvo zespodu – napřed coby vrátný a postupně, až se propracuju k vyšším funkcím, dosáhnout, podoben kůrovci z podčeledi brouků nosatcovitých, úplné likvidace tohoto. Aby se peníze na kulturu přestaly rozkrádat.

Neudělal jsem to, nezabránil ničemu, a v současnosti se provalilo, že miliardovou Czechianou přišla kultura díky vychcaným lobbistům a tamním podplaceným úředníkům málem o cca čtrnáctinu celkového rozpočtu. Ale mezi námi, to je přece jen kapka v moři galaktického celostátního plundrování. A jak pravil Švejk: kradlo se vždycky a bude se krást dál.

Bude?!

Autor: Vít Olmer | pátek 19.6.2020 15:04 | karma článku: 34.10 | přečteno: 1247x

Další články blogera

Vít Olmer

Europoslanec v řece /humoreska/

Seděl jsem v čekárně u dentisty, s hubou tuhnoucí po injekci. Navzájem se neznající pacienti si vstřícně povídali, což se dnes děje snad akorát v čekárnách. U doktora.

31.7.2023 v 11:26 | Karma článku: 24.88 | Přečteno: 661 | Diskuse

Vít Olmer

Pozdní odpoledne u Pytlounových /humoreska/

V ulici Čs. armády č. 32 bydlí manželé Pytlounovi. Ona teď žehlí zelené košile, on, plukovník v genštábu, si v křesle čte o pušce Z-35/Q ráže 56x45. Pohodu naruší zvonek u dveří.

17.1.2023 v 11:42 | Karma článku: 21.53 | Přečteno: 664 | Diskuse

Vít Olmer

Pozdní sexstory /povídka/

Jednoho dne v koupelně na sobě nahý důchodce pan Samec zaregistroval jistý mužný úkaz, který ho samotného překvapil. Rychle se osušil, trochu navoněl, a jak ho pánbůh stvořil, tak vkročil hrdě do pokoje.

15.8.2021 v 9:32 | Karma článku: 27.95 | Přečteno: 896 | Diskuse

Vít Olmer

Princ a chuďas /povídka/

Na lavičku na Petříně usedne padesátiletý muž, pan Princ. Úspěšný, oblek od Pietra Filipi, kravata od Bosse, ale skleslý jak smuteční vrba. Naproti němu bezdomovec s pet lahví vína, co vinnou révu nevidělo ani z rychlíku.

4.8.2021 v 10:43 | Karma článku: 30.40 | Přečteno: 870 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Renata Nováková

Nebe, Peklo a Andělé jsou sehraný tým

Pořád se všude mluví o souboji Dobra a Zla, ale je přece jasné, že Mikuláš, Čert a Anděl jsou parťáci.

4.12.2023 v 20:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Lucie Svobodová

Úroveň bití

Věřila jsem, že je nadpozemská bytost. Bytost, kterou tělesná stránka člověka a všechny slasti s ní spojené, nezajímají, protože jsou pod jeho úroveň bytí. Věřila jsem, že je čistota sama.

3.12.2023 v 21:03 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 250 | Diskuse

Miroslav Slouka

Autista Marek Slouka a jeho dětství s Dětským klíčem Šumperk

Po představení Marka mi přišlo mnoho velice pozitivní komentářů, a zajímalo vás, proč jsem přeskočil téměř desetileté období. Tak vám nyní zkusím tuto dobu postupně přiblížit.

3.12.2023 v 8:27 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 133 | Diskuse

Vladimíra Frančáková

Právo na existenci

Deníčku můj, je to neuvěřitelné, ale znovu nastal čas pro moje další vyprávění. Dny mi ubíhají tak rychle, že mám pocit, jako bych ti vyprávěla teprve včera. Opět jsem si nemohla vybrat. Navíc jsem si vědoma, co jsem ti slíbila.

1.12.2023 v 18:00 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 159 | Diskuse

Renata Staňková

Jestli nás zprávy takhle informují o všem, no tak potěš koště.

Přiznávám, že sleduji anglický bulvár a ospravedlňuji si to vylepšováním angličtiny. Ale popravdě mě baví číst si o králi a princeznách a vzhledem k tomu, jak vysoce je monarchie oceněná jako „trade mark“, tak nás takových je víc.

1.12.2023 v 12:42 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 645 | Diskuse
Počet článků 84 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3731

Jsem vyznavačem kréda Miloše Kopeckého, že "Humor je nejdůstojnější projev smutku".

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...